Zdraví ve firmách

 

Motto: Zdravé firmy potřebují zdravé zaměstnance

 

Odborný garant: Tomáš Šebek, chirurg, zakladatel think-tanku

Manažerka projektu: Lenka Kučerová

Vystudovala VŠE, obor Management podnikatelské sféry. Má zkušenosti z oblasti vzdělávání dospělých a sportovního managementu, nejdéle se však věnuje zdravotnictví. Posledních 17 let pracuje ve FN Motol, kde se nejprve zabývala kvalitou a bezpečím zdravotnických služeb, pak HR marketingem a nyní pracuje na projektech Národního plánu obnovy. V kurzu IPVZ pro administrativní pracovníky ve zdravotnictví přednáší témata ekonomiky a hospodaření zdravotnických zařízení a personální práce.

 

O projektu

Každá prosperující firma potřebuje zaměstnance v dobré kondici. Mít zdravé zaměstnance se jednoduše ekonomicky vyplatí. Stárnutí populace způsobí významný úbytek lidí na pracovním trhu a zároveň zvýší nutnost péče o zdraví zaměstnanců na maximální možnou míru. Do roku 2050 počet obyvatel v produktivním věku poklesne o 829,5 tisíce lidí oproti dnešku. Podíl seniorů do té doby vzroste o 51 % na 3,076 milionu lidí (ČSÚ).

Zdraví zaměstnanců je prokazatelně jeden z faktorů, který přispívá k udržitelnosti ve firmě. Mimo jiné i v rámci přicházejícího ESG reportingu. Jde tedy mnohem více o investici, která má svůj business case s měřitelnou návratností. Prostřednictvím systematické péče o zaměstnance mohou zaměstnavatelé významně posílit svoji efektivitu i konkurenceschopnost.

 

 

Jak problém řeší?

Soustředíme se na tyto oblasti:

  • Manuál dobré praxe – návod pro HR na konkrétní a osvědčené intervence včetně měřitelných parametrů.
  • Kalkulačka pro firmy – cílem tohoto nástroje je rychle představit jak moc a proč se firmám péče o zdraví lidí vyplatí. Příkladem je kalkulačka pro snížení spotřeby alkoholu nebo cigaret na webu Data o zdraví.
  • chatbot Arnold – univerzální dotazník, kterým by se firmy mohly otestovat připravovaný ve spolupráci s Alma Career. Dotazníky chceme zaměřit na pohyb a stravu, duševní zdraví a presentismus.
  • Zvýšení synergie – podpora spolupráce všech zainteresovaných subjektů.
  • Popularizační články o této problematice.

Komunikace programů zdraví do firem – tři cílové skupiny, kterým je třeba přizpůsobit komunikaci.

  • Vedení firem zajímají čísla. Jak se jim péče o zdraví zaměstnanců vyplatí?
  • HR zajímá konkrétní realizace programů. Jak na to?
  • Zaměstnanec potřebuje vědět, jak se péče o zdraví vyplatí jemu. Jak jinak jej lze motivovat? 

 

K čemu projekt přispívá?

Řada velkých firem ve světě svým přístupem aktivně bojuje s názorem, že zdraví zaměstnanců je pouhý benefit, tedy vyhozené peníze. V Česku nám ke spoustě takových strukturálních změn chybí návod. Proto jsme se rozhodli projít dostupná data, inspirovat se dobrou praxí v zahraničí a začít pracovat na manuálu pro firmy. Cílem je poskytnout řadu konkrétních doporučení, jak pomoci zaměstnancům mít zdraví ve svých rukou.

Zdraví je u zaměstnavatelů široce diskutovaná problematika – názorově, odborně i tematicky. Proto chceme jasně definovat oblasti, které pomohou s orientací a měřitelností programů podpory zdraví s ohledem na jejich specifika a zaměření.

 

V expertní pracovní skupině se propojují lidé z byznysu, státního sektoru i poskytovatelů služeb, například:

• Tomáš Ervín Dombrovský, Alma Career,

• David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny,

• Pavla Mendlová, Health Care & Well-Being Manager České spořitelny,

• Dominika Čechová, Česká asociace pro psychoterapii,

• Jana Zónová, Státní zdravotní ústav,

• Tomáš Mixa, CEO Zdravý podnik,

• Jitka Vojtová, zdravotní ředitelka OZP,

• a další.


 

Pro média:

10. 7. 2024 – Kolik stojí nemocnost

Pokud se firma rozhodne investovat do zdraví svých zaměstnanců, vrátí se jí to nejen v podobě snížených nákladů souvisejících přímo s pracovní neschopností zaměstnanců.  Návratnost se projevuje také nepřímo, na vyšším zisku díky vyšší produktivitě, spokojenosti a angažovanosti zaměstnanců. 

 

19. 6. 2024 –  Délka života ve zdraví nabízí pohled na zdraví populace

Pojem délky dožití ve zdraví se ve veřejném prostoru objevuje stále častěji. A je to dobře. Začínají s ním pracovat politici, novináři i odborná veřejnost. Pracujeme s ním ostatně i my. Cítili jsme však, že by bylo do budoucna dobré tento pojem lépe vysvětlit, a proto jsme využili nabídku Národního institutu Syri a společnými silami uspořádali kulatý stůl, v rámci kterého jsme diskutovali nejen různé metodiky měření, ale také možné výhody a úskalí práce s pojmem délky života ve zdraví. 

 

12. 4. 2024 – Proč se investice do zdraví ve firmách vyplácí a jak pomáhá Ministr zdraví?

„Víme, že populace stárne a každá firma se dostane do okamžiku kdy se o svoje lidi v otázce zdraví postará, nebo na to rezignuje a bude se vypořádavat s dopady. Drtivá většina jejích pracovníků totiž už bude ve věku, kdy začínají statisticky narůstat různá chronická onemocnění. Takže podpora zdraví na pracovišti je v podstatě udržitelnost. Takhle vypadá reálné ESG v praxi,“

Pavla Mendlová, Health Care & Well-Being Manager v České spořitelně.

 

18. 10. 2023 – Kulatý stůl v PSP: Jaký vliv má životní styl na naše zdraví? Změna je nutná.

10. 7. 2023 – Determinanty lidského zdraví a jejich vliv na kvalitu života

21. 6. 2023 – Průzkum Ministra zdraví: Polovina dospělých nedodržuje preventivní prohlídky, 39 % zanedbává pravidelnou účast

11. 5. 2023 – Člověk potřebuje být v první řadě zdravý. A to i v důchodu.