Navrhujeme zdravější zdanění potravin

Český stát měl v roce 2023 unikátní příležitost motivovat své občany ke zdravějšímu životnímu stylu. Vládní daňová reforma označovaná jako konsolidační balíček totiž nabízela prostor k nastavení takové daňové politiky, která by v oblasti potravin zvýhodňovala to zdravé na úkor nezdravého. 

Sestavili jsme proto expertní analytický tým odborníků na daňovou politiku a na oblast výživy, abychom české vládě navrhli směr, kterým by se při nastavování daňového zatížení potravin mohla vydat. 

V první fázi projektu jsme hledali inspiraci v zahraničí a navrhli vládním činitelům varianty, jak by se dalo postupovat s ohledem na již prošlapané cesty u našich bližších i vzdálenějších sousedů.

Ve druhé fázi projektu jsme sami připravili konkrétní návrhy zdanění, které vychází z výše zmíněného principu zdaňování zdravého na úkor nezdravého s ohledem na to, aby dopady takových návrhů nebyla výrazně zatížena státní pokladna. 

Naše návrhy jsme prostřednictvím členů kabinetu Ministra zdraví již představili ministru zdravotnictví V. Válkovi, poradcům prezidenta Petra Pavla, poslancům, senátorům i členům poradní skupiny NERV. Naše aktivity na sociálních médiích přilákaly pozornost více než 100 000 lidí a ačkoliv se v současné chvíli nepodařilo námi navrhované změny do konsolidačního balíčku zařadit, jsme připraveni na tuto snahu navázat i v roce 2024.

Pro média: