Data o zdraví

Chceme-li posunout české zdravotnictví dopředu, musíme mít k dispozici dostupná data. Co je v byznysu nebo akademické sféře zcela běžná praxe, je ale ve zdravotnictví zjevný problém. Proto jsme se rozhodli, že tento přístup změníme.

Postavili jsme tým datových analytiků, inspirovali se doma i v zahraničí, sehnali partnery a pustili se do práce s cílem vytvořit v budoucnu jedno centrální místo, kde budou nejdůležitější zdravotní data dostupná všem.



illustration

Motto: Rozháníme datovou mlhu českého zdravotnictví

 

Manažerka projektu: Kateřina Jurkovičová

 

Vystudovala Ekonomii a Hospodářská a kulturní studia na ČZU. Má zkušenosti s prací v neziskovém a kulturním prostředí. V Ministru zdraví vede skvělý tým, který pracuje na výjimečném projektu. Ten v roce 2024 postoupil do semifinále cen SDG‘s Asociace společenské odpovědnosti, která vítěze oznámí v říjnu.

 

 

O projektu

 

Zdraví není jen o lékařské péči. Faktory mimo zdravotnický systém ovlivňují plných 90 % našeho zdraví. Cílem není nic menšího než změnit dosavadní pojetí a porozumění zdraví. Dostupná a aktuální data o zdraví a systému zdravotnictví v Česku chybí, přitom neexistuje žádný důvod, proč by údaje o veřejném zdraví měly být uzavřené. To v roce 2023 dokonce dvakrát potvrdil i Ústavní soud. V důsledku totiž mohou z dostupnosti dat profitovat všichni, pacienti na prvním místě.

 

 

 

Jak problém řeší?

 

Poukazujeme na důležitost prevence a vlivu chování člověka na vlastní zdraví, kterou nyní institucionální výdaje nereflektují. Témata jsou zpracována podle determinant zdraví a míry jejich dopadu. Vedle systému samotného mezi ně patří naše návyky a chování, socioekonomické podmínky, genetika a životní prostředí.

 

Už pouhá dostupnost datových souborů, které začínají být přístupné, je důležitá. Avšak tzv. úzkým hrdlem je jejich interpretace. Projektem dostupná data o veřejném zdraví v Česku zasazujeme do evropského i světového kontextu.

 

Web je navržen tak, aby byl přístupný pro širokou veřejnost, pro zástupce z firem pečující o zdraví zaměstnanců, pro organizace zaměřené na prevenci, pacientské organizace, ale i pro novináře, odborníky a zákonodárce. Poskytujeme analytické a interpretativní služby nad rámec standardních datových zdrojů. Projekt je živým místem, které pravidelně rozšiřujeme o nová témata podle dostupných datových zdrojů.

 

Ve spolupráci s experty v oboru jsme publikovali prognózu výdajů na zdravotnictví v Česku mezi lety 2019–2040 a s Ministerstvem zdravotnictví jsme zpracovali nejnovější data o porodní a stomatologické péči. 

 

 

K čemu projekt přispívá?

 

Abychom měli objektivní informace o stavu veřejného zdraví. Dokázali jsme systém českého zdravotnictví financovat udržitelným způsobem, který umožní zachovat vysokou dostupnost zdravotní péče v Česku. Měli vstupní data pro digitalizaci českého zdravotnictví, která nás čeká. Dokázali se zodpovědně rozhodovat o svém vlastním zdraví, protože samotné zdravotnictví řeší až nemoc, nikoliv život ve zdraví.

 

Realitou je, že narůstající tlak na výkony spojené s léčbou není pro systém českého zdravotnictví udržitelný – jak z hlediska financí, tak z pohledu lidských kapacit. Usilujeme o věcnou diskuzi založenou na faktech, která Dataozdraví.cz přinášejí. Zároveň chceme kontinuálně podávat informace o tom, jak funguje systém zdravotnictví v Česku i ve světě a odhalit jeho skryté rezervy a neefektivity.

 

 


 

 

Pro média:

 

19. 6. 2024 – Délka života ve zdraví nabízí pohled na zdraví populace

Pojem délky dožití ve zdraví se ve veřejném prostoru objevuje stále častěji. A je to dobře. Začínají s ním pracovat politici, novináři i odborná veřejnost. Pracujeme s ním ostatně i my. Cítili jsme však, že by bylo do budoucna dobré tento pojem lépe vysvětlit, a proto jsme využili nabídku Národního institutu Syri a společnými silami uspořádali kulatý stůl, v rámci kterého jsme diskutovali nejen různé metodiky měření, ale také možné výhody a úskalí práce s pojmem délky života ve zdraví. 

 

 

4. 3. 2024 – Zpráva o stavu zdraví v Česku: Stále stejné a nelepší se to

Navzdory skutečnosti, že populace stále čelí negativním dopadům behaviorálních rizik (nadměrné konzumaci alkoholu, kouření, nevhodné stravě a nedostatečné pohybové aktivitě) i faktu, že stárnoucí a nemocnější populace potřebuje čerpat více a dražší léčby, zůstává systém zdravotnictví bez významnějších změn, které jsou nezbytné pro jeho udržitelnost1. A to i přes to, že koncepci řešení máme a odkazujeme se na ni. Jde o strategický  dokument rozvoje péče o zdraví do roku 2030, zkráceně „Zdraví 2030“, který vláda přijala v roce 2019 a odkazuje se k němu ve svém programovém prohlášení

 

 

15. 12. 2023 – Dokážeme skutečně prodloužit délku života ve zdraví o pět let?

 

1. 11. 2023 – Data o zdraví: Cesta k lepšímu pochopení a správě našeho zdraví

 

30. 10. 2023 – Zdravotní péče naše zdraví ovlivňuje pouhou desetinou. Představujeme dalších 90 %.

 

26. 10. 2023 – Proč investujeme do léčení nemocí místo do prevence?

 

26. 10. 2023 – Zdraví: Víc než jen záležitost lékařské péče

 

13. 8. 2023 – Proč je důležité měřit zdraví populace a jak se měří?

 

21. 7. 2023 – Melingpot: Tomáš Šebek, Rastislav Maďar, Sara Polak a Petr Smejkal: Data zachraňují životy

 

10. 7. 2023 – Determinanty lidského zdraví a jejich vliv na kvalitu života

 

8. 2. 2023 – Standardy péče začínají prevencí. V čem se české zdravotnictví může skutečně inspirovat Švédskem?

 

25. 1. 2023 – Data patří nám všem, říká Ministr Zdraví k rozhodnutí Ústavního soudu o přístupnosti dat ve zdravotnictví

 

10. 1. 2023 – Kvalitní práce s daty umožní efektivní alokaci zdrojů i zlepšení kvality péče ku prospěchu pacienta i lékaře

 

15. 10. 2022 – Zdravotnická data by měla patřit pacientům. Kromě řady výhod tím může dojít ke zvýšení kvality zdravotnické péče