Alkohol si vzít nedáme ani za cenu zdraví. A co když to jde i jinak?

9. února 2024 – Ne náhodou byl hlavním tématem únorového setkání kabinetu Ministra zdraví alkohol. I letos se rádi připojujeme k akci Suchej únor. A nezůstáváme pouze u teoretické debaty, požádali jsme o příspěvek odborníky, kteří se problematikou zabývají do hloubky: Petra Freimanna za Suchej únor, Jakuba Komárka z PAQ Research a Jiřího Podlipného – psychiatra, autora projektu RES (Virtuální hospoda). Lze vůbec změnit postoj obyvatelstva k alkoholu v zemi, kde ho člověk ochutná už jako třináctileté dítě?

Kabinet Ministra zdraví

Kabinet Ministra zdraví: Digitalizace zdravotních dat a EHDS

11. ledna 2024 – Do prvního kabinetu Ministra zdraví v novém roce jsme vlítli pěkně po hlavě. Dvěma hodinami velice inspirativní diskuze o Evropském prostoru pro zdravotní data (EHDS). Součástí jednání našeho kabinetu byl i online most přímo do Bruselu, kde nařízení aktuálně vzniká a také do Seattlu, kde jsme hledali možnosti inspirace na základě digitalizace zdravotnictví v zámoří.

Sváteční zamyšlení: V roce 2024 každý týden o skleničku míň. Má to smysl.

1. ledna 2024 – Česko v čele žebříčku konzumace alkoholu je stejný evergreen, jako sněhová kalamita při první zimní nadílce. A dokonce jsme na toto umístění zvláštním způsobem hrdi. 15.5 litrů zkonzumovaného čistého alkoholu na osobu starší 15 let za letošní rok je možná příliš imaginární údaj. Pojďme ale provést zamyšlení nad tím, jaký postoj k alkoholu máme a zda by náhodou nemohlo být výhodné jej nahlížet nově.

Kateřina Hellebrandová a její přání do roku 2024

PF2024: Vědět, jak se starat o své zdraví

30. prosince 2023 – Nejen pro rok 2024 bych si přála, abychom vyrůstali ve společnosti založené na respektu. Aby se od sebe generace učily navzájem a ne jen jednosměrně. Aby zvídavost převládala nad dogmaty. Aby slovo spolupráce ztratilo veškeré negativní konotace. Aby ustoupila ega. Aby bylo normální říci ‚nevím‘ a místo kritiky nebo posměchu na to konto dostat radu nebo pomoc.

Ministr zdraví: Tomáš Šebek, chirurg.

Giving Tuesday: Slevu 50 % na black friday? Ne, děkuji, raději zdraví!

24. listopadu 2023 – Ministr zdraví se připojuje k dárcovské výzvě Giving Tuesday, která připadá na 28. 11. 2023. Podpořit jej ale můžete už dnes. Jak? Proč? A komu tím prospějete? „V Česku se musíme naučit vnímat zdraví jako hodnotu. Kapitál, o který když budeme pečovat, povedeme spokojenější život. A nejen to,“ říká Kateřina Hellebrandová, ředitelka think-tanku Ministr zdraví.

Data o zdraví: Cesta k lepšímu pochopení a správě našeho zdraví

Praha, 1. listopadu 2023 – Think-tank Ministr zdraví uvedl nový portál Data o zdraví – web který se stane živým místem přinášející analýzy v oblasti veřejného zdraví i péče o zdraví jednotlivce. Přispívá tak k vytvoření efektivního systému podporujícího zdraví občanů a pacientů v Česku. Akce se zúčastnilo přes 80 odborníků, politiků a expertů na české zdravotnictví.

Data o zdraví: Zdravotní péče naše zdraví ovlivňuje pouhou desetinou. Představujeme dalších 90 %.

Praha, 30. října 2023 – Jak prodloužit délku života ve zdraví v Česku o pět let? Dostupná a expertní data jsou nutným předpokladem pro efektivní správu systému zdravotnictví, stejně jako pro zodpovědné rozhodování o svém vlastním zdraví. Témata jsou zpracována podle determinant zdraví a míry jejich dopadu. Vedle systému samotného mezi ně patří naše návyky a chování, socioekonomické podmínky, genetika a životní prostředí.

Proč investujeme do léčení nemocí místo do prevence?

Proč investujeme do léčení nemocí místo do prevence?

Praha, 26. října – Pouhá 4 % z celku jsou určena na programy prevence a podporu zdravého individuálního chování. Zatímco na samotnou zdravotní péči zamíří téměř polovina výdajů. Dalších 43 % se utratí na sociální faktory. Podle studie McKinsey z roku 2020 má každá koruna investovaná do zlepšení systému zdravotnictví ekonomický přínos 1,7 Kč.

Daňový balíček opomíjí otázku délky života ve zdraví v ČR

Praha, 13. října 2023 – Úsporná opatření, která dnes poslanecká sněmovna ve 3. čtení prosadila, jsou nezbytná. Avšak rychlost, s jakou je třeba je přijímat, nemůže být v neprospěch zdraví občanů a občanek Česka. „Největším zklamáním je nevyužitý potenciál tichých vín. A to navzdory jednoznačným datům, která dokládají, že alkohol se podílí alarmujícím způsobem na zkracování života a zhoršování zdraví jednotlivců i celé populace“, říká Helena Horská, členka think-tanku Ministr zdraví

Česká populace čelí zdravotním hrozbám. S týmem prezidenta hledáme lék.

28. června 2023 – Prezident republiky by měl svým zodpovědným přístupem k osobnímu zdraví motivovat zbytek společnosti. Takový je závěr schůzky člena našeho kabinetu Tomáše Šebka se šéfem poradců prezidenta Tomášem Richterem. Týmu pana prezidenta jsme zároveň předali one pager s hlavními riziky, kterým bude česká společnost v následujících letech v oblasti veřejného zdraví čelit.

Chceme být součástí pozitivní změny. Představili jsme naši vizi ministru zdravotnictví.

Praha, 22. června 2023 – Ministr zdraví chce být pozitivní součástí změny českého zdravotnictví. Takovou vizi dnes představili členové našeho kabinetu na schůzce s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Během jednání došlo na diskuzi o tématech, kterým se chce naše organizace dlouhodobě věnovat, zároveň jsme však panu ministrovi nastínili aktivity, na kterých Ministr zdraví aktuálně již pracuje.

Data patří nám všem, říká Ministr Zdraví k rozhodnutí Ústavního soudu o přístupnosti dat ve zdravotnictví

Praha, 25. ledna 2023 – Komu v Česku patří zdravotnická data? Kdo o ně může požádat a za jakým účelem? Ústavní soud svým rozhodnutím nezrušil napadenou právní úpravu. Nicméně ve svém zdůvodnění shledal dosavadní, široce odmítavý přístup ÚZIS jako neospravedlnitelný a dal mu návod na nápravu. Pokud žadatelům informace odepře, svá rozhodnutí bude muset srozumitelně a přesvědčivě odůvodnit.

Kvalitní práce s daty umožní efektivní alokaci zdrojů i zlepšení kvality péče ku prospěchu pacienta i lékaře

10. ledna 2023 – „Vzhledem k současnému stavu otevřenosti zdravotnických dat v ČR i vzhledem k blížícímu se nařízení Evropské komise (EHDS) o evropském zdravotnickém datovém prostoru a otevřenosti dat jsem přesvědčen, že už jsme za hranicí, ze které se nedá vrátit zpět do datového temna roku 2018,” říká Marian Rybář, z Kanceláře zdravotního pojištění.

Zdravotnická data by měla patřit pacientům. Kromě řady výhod tím může dojít ke zvýšení kvality zdravotnické péče

Praha, 15. září 2022 – Pacienti by měli získat kontrolu nad svými zdravotními daty, a to zdarma a v jednoduché podobě, shodli se dnes experti z oblasti zdravotnictví a legislativy u kulatého stolu s názvem Data patří pacientům. Diskuze se zúčastnili ekonomka Helena Horská, náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic, advokátka Barbora Dubanská, místopředseda pracovní skupiny pro měření a srovnávání kvality zdravotní péče MZ ČR Marian Rybář a ředitelka Nadace rodiny Vlčkových Ivana Plechatá.